10:00 - 17:00

Poniedziałek - Piątek

Calle Mar 5 local 15

03189 Orihuela Costa

+34 965 320 757

info@grupoquattro.pl

„Na slono” czyli rzecz o miejscowych gorach soli.

Las Salinas de Santa Pola to Park położony jest na południe od prowincji Alicante. Składa się z wydm, które izolują mokradła, z których część jest podzielona na zalewiska dla górnictwa na potrzeby wydobycia soli.

Las Salinas wraz z Hondo de Elche tworzyły w starożytności laguny świeżej wody , które zostały zablokowane przez erozję pobliskich terenów w XVII wieku.

Wydobycie soli w Santa Pola zaczęło się w roku 1890, w Porcie Pinet y Braç a obecnie na skalę przemysłową w miejscowości Múrtulas. Utrzymanie aktywności w zakresie pozyskiwania soli zachowało się aż do dzisiaj.

Jego produkcja szacowana jest na około 30.000 ton soli rocznie.

Muzeum Soli znajduje się na terenie starej fabryki soli , na terenie Parku Narodowego Salinas de Santa Pola. Powierzchnia parku zajmuje teren 2496 ha, w tym tereny podmokłe gdzie po dzień dzisiejszy pozyskuje się sól. W muzeum znajdują się unikatowe eksponaty oraz narzędzia, gdzie tym samym możemy dowiedzieć o samym procesie wydobycia soli i jego historii.

Muzeum oferuje również informacje na temat Parku , w którym można pokonać wspaniałą trasę wycieczkową, zobaczyć flamingi , Cyraneczki, czaple , mewy , bociany …

Park jest ostoją wielu innych chronionych gatunków. Bogactwo fauny i flory oferuje bezpośredni kontakt z naturą. Jednym słowem Park może być atrakcją dla osób lubiących kontakt z natura, fotografujących jak i dla pasjonatów dzikiego ptactwa.

Te naturalne piękno oraz cały Park Naturalny został objęty ochroną od 1988 roku. Został specjalnym obszarem uznanym za unikatowym dla ptactwa oraz znajduje się na liście „obszarów chronionych wodno-błotnych w Europie i Afryce Północnej . ” Jest to ważne miejsce lęgowe ptactwa wodnego i dla ptaków wędrownych.

Wydobycie soli jest podstawową działalność gospodarczą i w dużym stopniu kształtuje obecny ekosystem.

Dynamika wydobycia soli uzależniona jest od cyrkulacji wody morskiej przez specyficzny układ solanek do stopniowego stężenia soli wskutek parowania.

Zaletą tej właśnie metody pozyskiwania soli jest biologicznie pozyskiwana woda z Morza Śródziemnego. Cały ekosystem utrzymywany jest przez nieustający strumień wody, który cyrkuluje w okresie zimowym. Stawy pozostają zalane przez cały rok tak, że ekosystem jest utrzymywany w harmonii. Ptaki żywią się rybami i bezkręgowcami.

Korzyści płynące z produkcji soli to bogactwa mineralne oraz specyficzny mikroklimat, który kojąco działa na choroby układu oddechowego, nerwowego i choroby układu krążenia.

Również ta część wybrzeża, dzięki specyficznemu mikroklimatowi zachowuje umiarkowane i łagodne temperatury zimą.

Powiązane posty

Święcenie koszyków Wielkanocnych

W sobotę 4 kwietnia, w polskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 11- tej...

Kontynuuj czytanie

Feria De Mayo – Torrevieja.

Święto majowe w Torrevieja, jest jedną z najważniejszych i najbardziej malowniczych festynów...

Kontynuuj czytanie

Wielkanoc w Torrevieja – procesje

Procesje związane z Wielkim Tygodniem rozpoczynają się już od Niedzieli 29 marca a zakończa...

Kontynuuj czytanie