10:00 - 17:00

Poniedziałek - Piątek

Calle Mar 5 local 15

03189 Orihuela Costa

+34 965 320 757

info@grupoquattro.pl

Wielkanoc w Hiszpanii

Niespełna pozostał miesiąc do Wielkanocy, to ostatni dzwonek, aby zaplanować święta poza domem. A poza granicami na przykład w Hiszpanii jest co zobaczyć: ołtarze niesione przez kilkuset pokutników, procesje, misteria i tajemnicze widowiska. Wielkanocne zwyczaje świata są tutaj nie lada turystyczną atrakcją.

Kiedy zaczyna się Wielki Tydzień, Hiszpania wychodzi na ulice i to dosłownie, ponieważ religią dominującą w tym kraju jest katolicyzm. Wielkanoc to element kultury, a nie tylko święto obchodzone w rodzinie.

Semana Santa (dosłownie: święty tydzień) – jest najważniejszym hiszpańskim świętem, któremu gazety poświęcają specjalne wydania, a radia i telewizje transmitują na żywo – zaczyna się w Niedzielę Palmową i trwa do Wielkanocnego Poniedziałku.

Przez miasta, miasteczka i wioski, w rytm bębnów i trąb, maszerują kolejne procesje męczenników. Długie szaty i obszerne, zasłaniające niemal całą twarz kaptury pokutników, to pozostałość średniowiecza, kiedy tak właśnie ubierano ludzi ukaranych przez inkwizycję.

Dziś jednak wygląda-ją nieco inaczej, bo uczestnicy procesji noszą zarówno czarne „sutanny”, jak i wyszywane cekinami suknie, a idąc w długim marszu niosą relikwie i drewniane zdobione platformy-ołtarze. Aby je udźwignąć czasem potrzeba kilkuset mężczyzn, a zajęcie to imponuje niosącym tak, że – by móc dostąpić jego zaszczytu – zapisując się w kilkuletniej kolejce.

Powiązane posty

Święcenie koszyków Wielkanocnych

W sobotę 4 kwietnia, w polskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 11- tej...

Kontynuuj czytanie

Feria De Mayo – Torrevieja.

Święto majowe w Torrevieja, jest jedną z najważniejszych i najbardziej malowniczych festynów...

Kontynuuj czytanie

Wielkanoc w Torrevieja – procesje

Procesje związane z Wielkim Tygodniem rozpoczynają się już od Niedzieli 29 marca a zakończa...

Kontynuuj czytanie