10:00 - 17:00

Poniedziałek - Piątek

Calle Mar 5 local 15

03189 Orihuela Costa

+34 965 320 757

info@grupoquattro.pl

Białe Wybrzeże – bo tak w tłumaczeniu brzmi Costa Blanca, to jeden z najpiękniejszych regionów Hiszpanii – Alicante. Rozciąga się od miejscowości Gandia na północy do Pilar de la Horadada na południu.

Początki osadnictwa w tym rejonie sięgają Paleolitu, o czym świadczy płaszcz murów z Alcoy. Wiele zabytków ma swoje początki w neolicie. Strategiczne położenie czyniło z Fenicjan, Rzymian, Greków, Maurów, Wizygotów i Kartagińczyków, a ich różnorodność i odmienność kulturowa miała znaczący wpływ na lokalną ludność. Aby lepiej poznać i zrozumieć historię regionu warto odwiedzić Prowincjonalne Muzeum Archeologiczne w Alicante, w którym dawniej mieścił się Szpital Prowincjonalny, a obecnie przedstawia chronologicznie od prehistorii po współczesność kolejne etapy rozwoju kulturowego Costa Blanca. MARQ burzy mit, mówiący,że archeologia jest nudna. Zwiedzający mogą wręcz poczuć ducha przeszłości – zwiedzać prehistoryczne jaskinie, przyjrzeć się z bliska zatopionemu statkowi rzymskiemu lub dokładnie przyjrzeć się sztuce restauracji zabytków, a wszystko uzupełnione audiowizualnymi projekcjami i panelami interaktywnymi. Samo muzeum, poza rozrywką intelektualną, udostępnia zwiedzającym restauracje i sklepu, czyniąc wizytę w pełni komfortową. Nie dziwi więc, że w 2004 roku wyróżnione zostało nagrodą Najlepszego Muzeum Europejskiego.

Godnym polecenia jest również Muzeum Bellas Artes Gravina ze swoją olbrzymią kolekcją eksponatów z okresu XVI-XX wieku. Jak przystało na muzeum – jego siedzibę stanowi budynek uznany za zabytek, a jego powstanie datuje się na przełom XVIII i XIX wieku.

Podstawą do zrozumienia kultury Costa Blanca jest poznanie tamtejszej kultury muzułmańskiej. Właśnie z tamtych czasów pochodzą wybitne dzieła inżynierii wojskowej, cywilnej i rolniczej, w takich miejscowościach jak Biar, Cocentaina, Monforte del Cid i Villena.

W sztuce gotyku odnajduje się ślady chrześcijan, z której to prawdziwym okazem jest kościół San Bartolome (Św. Bartłomieja).

Styl barokowy uwidacznia się w Orihuela- stolicy religijnej tamtych czasów. Znajduje się tam pięć Monumentów Narodowych, które pozwalają poznać historię sztuki od gotyku po barok. Inne warte zobaczenia miejsca, prezentujące styl baroku, to: kościoły w Aspe i Pego, Ratusz w Alicante, komplet urbanistyczny w Castell Gaualest (jest wersja wojskowa sztuki baroku) oraz zamek Santa Barbara (Św. Barbary), który jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Białego Wybrzeża.

Sztuka modernistyczna Costa Blanca jest sztuka nad wyraz luksusową i ornamentalną, co jest widoczne choćby w kutych mostach w Alcoy, licznych fabrykach i domach. Interesującym świadectwem tego stylu są niewątpliwie elewacje morskie w Alicante, kościół Magdaleny i Dom- Muzeum Modernizmu w Noveldy oraz kasyna w Monovaru i Noveldy.

Najbardziej uznane jest słynne MARQ- Prowincjonalne Muzeum Archeologiczne w Alicante. W dawnych czasach był to Szpital Prowincjonalny. Dziś jest świadectwem bogactwa historii i prehistorii Costa Blanca. Odwiedzając kolejne sale przechodzi się ze świata prehistorycznego do czasów iberyjskich, kultury rzymskiej, średniowiecza, epoki nowożytnej, współczesnej aż do najnowocześniejszych technologii oraz paneli interaktywnych. Ponadto, te wspaniałe ekspozycje, w sposób dostępny i przyjemny zapoznają z procesem odzysków archeologicznych ze złóż ziemskich, miejskich oraz podwodnych. W MARQ znajduje się również restauracja, sale wielo użytkowe i sklep, co stanowi niezaprzeczalną wygodę dla zwiedzającego. Muzeum uznawane jest za „pierwsze muzeum XXI wieku” i otrzymało nagrodę „Najlepszego Muzeum Europejskiego w 2000 roku „.